Stanowisko nr 60 w sprawie zabezpieczenia profilaktycznej opieki zdrowotnej nad uczniami w szkołach przez pielęgniarki środowiska nauczania i wychowania ---> POBIERZ
Stanowisko nr 61 w sprawie projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie medycznych czynności ratunkowych i świadczeń zdrowotnych innych niż medyczne czynności ratunkowe, które mogą być udzielane przez ratownika medycznego Prezydium Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych z dnia 7 czerwca 2022 r. --->POBIERZ
Opieka długoterminowa jest na skraju przepaści, a zapowiadany od 1 lipca kolejny wzrost minimalnych stawek wynagrodzeń w ochronie zdrowia doprowadzi do jej upadku – twierdzą przedstawiciele organizacji branżowych apelując o naprawę sytuację w sektorze opieki nad osobami przewlekle chorymi, niepełnosprawnymi i niesamodzielnymi.
Obecnie w NIPiP trwają prace nad wyceną porady pielęgniarki i położnej POZ: urologicznej, tzw. porady „stomijnej” oraz porady w zakresie leczenia ran. Przy pracach nad wyceną biorą udział eksperci-praktycy i to z ich opiniami w następnych krokach skierujemy się do AOTMIT.
Ministerstwo Zdrowia prezentuje Wykaz priorytetowych dziedzin specjalizacji dla pielęgniarek i położnych, które będą mogły uzyskać dofinansowanie w 2022 r. z podziałem na województwa oraz z uwzględnieniem liczby miejsc szkoleniowych i edycji w województwie.
Główny Urząd Statystyczny opublikował raport „Polska w liczbach 2022„. Analiza zawiera podstawowe informacje dot. sytuacji społecznej oraz stanu gospodarki Polski w 2022 r. Z raportu wynika, że starzejemy się w zastraszającym tempie – w 2050 r. ponad połowa społeczeństwa będzie w wieku poprodukcyjnym. Tendencje demograficznie nie ominą medyków. „Zauważył” to nawet prezydent Andrzej Duda, nawiązując do wieku pielęgniarek.