Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych
w Krośnie

 

Wybrano najlepsze położne w Polsce

W ogólnopolskim konkursie „Położna na medal”, organizowanym po raz szósty przez Akademię Malucha Alantan, udział wzięło 519 położnych z całej Polski.  Głosy na nominowane położne można było oddawać od 1 kwietnia do 31 grudnia 2019 roku. Oddawanie głosów odbywało się na stronie www.poloznanamedal.info

Najlepszą okazała się Janina Frączek zatrudniona w Wojewódzkim Szpitalu Podkarpackim im. Jana Pawła II w Krośnie na Oddziale Ginekologiczno – Położniczym.Laureatka od 32 lat wykonuje zawód położnej. Jak sama podkreśla, położna to najpiękniejszy zawód świata, to zaszczyt uczestnictwa w cudzie narodzin. Towarzyszenie rodzicom w przyjściu na świat dziecka to niezapomniane chwile, dające ogromną satysfakcję i poczucie spełnienia. W oczach pacjentek Janina Frączek jest POŁOŻNĄ NAJLEPSZĄ NA ŚWIECIE. 
 
Pragniemy dodać, że Pani Janina Frączek również zdobyła I miejsce w województwie podkarpackim w organizowanym konkursie.
Serdecznie gratulujemy


OGÓLNOPOLSKIE LAUREATKI KONKURSU

1.       Janina FRĄCZEK / Krosno, województwo podkarpackie
2.       Ewa KLIK / Warszawa, województwo mazowieckie
3.       Danuta PRZYBYŁKO / Dąbrowa Górnicza, województwo śląskie
 

Położna na medal to kampania społeczna, której pierwsza edycja miała miejsce w 2014. Kampania popularyzuje zawód położnej i jej ważny udział w opiece okołoporodowej w Polsce. Podstawowym celem kampanii „Położna na medal” jest zwrócenie uwagi na konieczność podnoszenia i wdrażania w życie standardów opieki okołoporodowej w Polsce. Kluczowym elementem kampanii jest informowanie o roli położnych, jej kompetencjach i odpowiedzialności w standardach opieki okołoporodowej. Patronat nad kampanią objęła Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych, Polskie Towarzystwo Położnych, Fundacja Rodzić po Ludzku oraz Stowarzyszenie Dobrze Urodzeni.
Mecenasem kampanii jest marka Oktaseptal.

Wywiad radia Rzeszów z Panią Janiną Frączek, można odsłuchać na stronie internetowej radia: LINK

 

Najlepsze położne w kraju wybrane


 

Tytuł „Położnej na medal” otrzymała Janina Frączek z Krosna

Najlepsza położna w Polsce, która wygrała szósty ogólnopolski konkurs „Położna na medal”, pracuje w Wojewódzkim Szpitalu Podkarpackim im. Jana Pawła II w Krośnie. Janina Frączek zdobyła 960 głosów i wyprzedziła 518 konkurentek z całego kraju. Konkurs wyłonił trzy laureatki ogólnopolskie i najlepsze położne w poszczególnych województwach. Pamiątkowe medale mistrzowskim położnym zostaną wręczone w trakcie uroczystej gali 13 marca w Warszawie. Pomysłodawcą plebiscytu i kampanii społeczno-edukacyjnej prowadzonej pod tą samą nazwą jest AMA – Akademia Malucha Alantan, a mecenasem kampanii jest marka Oktaseptal.

Patronat honorowy nad kampanią i konkursem objęła Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych. Patronat merytoryczny sprawują: Polskie Towarzystwo Położnych, Fundacja Rodzić po Ludzku, Stowarzyszenie Dobrze Urodzeni oraz Polskie Centrum Edukacji.

Najlepsze położne w Polsce

Głosowanie w konkursie, w którym już po raz szósty wyłoniono trzy najlepsze położne w kraju i najlepsze położne w poszczególnych województwach, trwało od 1 kwietnia i zakończyło się 31 grudnia. Zwyciężczyni, Janina Frączek z Krosna (960 głosów) jest położną od 32 lat. Drugie miejsce zajęła Ewa Klik z Warszawy (814 głosów), a trzecie Danuta Przybyłko z Dąbrowy Górniczej (789 głosów).
 

Ogólnopolska KonferencjaKomunikat NIPIP ---> POBIERZ

Program Konferencji ---> POBIERZ
 

Nagroda Pielęgniarska Królowej Sylwii - informacje o laureatce

Witam serdecznie,

Miło mi poinformować, że laureatką konkursu o Nagrodę Pielęgniarską Królowej Sylwii (Queen Silvia Nursing Award) 2019 została pani Agnieszka Napieralska studentka trzeciego roku studiów pielęgniarskich z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Zwycięski pomysł „Video instruktaż” ma na celu opracowanie przez pielęgniarki biblioteki filmów edukacyjnych, dedykowanych rodzinom opiekującym się pacjentem w warunkach domowych.  


 

Rok 2020 Rokiem Pielęgniarek i PołożnychBardzo nas to cieszy, gdyż będzie to okazja do promocji naszego pięknego i bardzo potrzebnego zawodu – mówi Zofia Małas, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych. – Mamy do zrealizowania bardzo ważny cel: zainteresowanie młodzieży naszym zawodem i zachęcenie jej do studiowania pielęgniarstwa oraz podejmowania pracy w ochronie zdrowia. Wykorzystamy do tego rozpoczynający się 2020 rok, który został ogłoszony Międzynarodowym Rokiem Pielęgniarek i Położnych decyzją Międzynarodowej Rady Pielęgniarek ICN (od ang. International Council of Nurses) ratyfikowanej na 72. Światowym Zgromadzeniu Zdrowia (WHA) w Genewie.  Kampania będzie prowadzona we współpracy ze Światową Organizacją Zdrowia WHO. To trwające przez cały rok święto ma związek z 200. rocznicą urodzin twórczyni nowoczesnego pielęgniarstwa, Florence Nightingale.

Dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (), dr Tedros Adhanom Ghebreyesus stwierdził, że WHO odczuwa dumę z nominowania przyszłego roku jako międzynarodowego święta pielęgniarki i położnej. Dodał też, że należyte wzmocnienie pielęgniarstwa oraz położnictwa jest w interesie powszechnej ochrony zdrowia na całym świecie.

W roku 2020 po raz pierwszy zostanie opublikowany przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) raport World’s Nursing, opisujący stan pielęgniarstwa na całym świecie. Poza tym WHO będzie też w przyszłym roku partnerem kolejnego raportu – tym razem poświęconego pracy i statusowi położnych The State of the World’s Midwifery 2020.

LINK


 

Pismo z PUWZałącznik ---> POBIERZ

 

Emeryci

Szanowni Państwo,
Uprzejmie informujemy, że od dnia 1 stycznia 2020 roku wzrosła kwota świadczenia w związku z przejściem na emeryturę dla członków Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Krośnie i wynosi ona obecnie 800,00 zł (słownie: osiemset złotych).
  1. Świadczenie w wyżej wymienionej kwocie jest przyznawane na podstawie decyzji organów emerytalnych o przyznaniu emerytury wydanych po dniu 1 stycznia 2020 r. 
  2. Świadczenia przyznawane na podstawie decyzji organów emerytalnych wydanych przed 1 stycznia 2020 r. przysługują w dotychczasowej wysokości 600,00 zł (słownie: sześćset złotych).
Ponadto informujemy, że wydłużeniu uległ okres składania wniosku o przyznanie świadczenia w związku z przejściem na emeryturę  z 6 miesięcy na 12 miesięcy.  

 

Pielęgniarki i Położne w Wojskach Obrony Terytorialnej

Zadania pielęgniarki i położnej POZ na nowo wyznaczone

2 grudnia 2019 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie zakresu zadań lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej i położnej podstawowej opieki zdrowotnej, które w nieznaczny sposób zmienia poprzednie rozwiązania. Oto jakie zmiany wprowadza nowe rozporządzenie w zakresie zadań pielęgniarki, położnej POZ.

Jak pielęgniarka/położna może wystawić e-receptę w gabinet.gov.pl

Copyright 2022 OIPiP w Krośnie
powered by: Reactor CMS
SETMAX - Tworzenie portali internetowych