W dniu dzisiejszym (10-06-2021r.) Senat zatwierdził Sprawozdanie Komisji Zdrowia o ustawie o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych oraz niektórych innych ustaw.
Sprawozdanie uwzględnia poprawki zgłaszane przez organizacje reprezentujące pielęgniarki i położne w tym samorząd zawodowy pielęgniarek i położnych. Zakładają one zwiększenie wskaźników minimalnego wynagrodzenia pielęgniarek i położnych. Pełna treść poprawek zgłoszonych przez Komisję Zdrowia jest dostępna pod adresem: LINK

W dniu dzisiejszym (10-06-2021r.) Senat będzie rozpatrywał Sprawozdanie Komisji Zdrowia o ustawie o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych oraz niektórych innych ustaw.
Sprawozdanie uwzględnia poprawki zgłaszane przez organizacje reprezentujące pielęgniarki i położne w tym samorząd zawodowy pielęgniarek i położnych. Zakładają one zwiększenie wskaźników minimalnego wynagrodzenia pielęgniarek i położnych.
Na posiedzeniu Komisji Zdrowia Prezes Zofia Małas apelowała o uwzględnienie aktualnej trudnej sytuacji kadrowej w pielęgniarstwie i położnictwie.
Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych przedstawia raport dotyczący aktualnej sytuacji kadrowej w zawodach pielęgniarki i położnej w Polsce. Raport wskazuje strukturę wieku zatrudnionych pielęgniarek i położnych z podziałem na województwa.
Raport zawiera prognozy dotyczące liczby pielęgniarek i położnych do 2030 r. w ujęciu krajowym z podziałem na województwa.
Raport przygotowano w oparciu o dane z Centralnego Rejestru Pielęgniarek i Położnych. Główny Urząd Statystyczny wskazuje, iż „dane w nim zawarte są wysokiej jakości i są możliwe do wykorzystania do produkcji danych statystycznych (dokładność)”
Raport ---> POBIERZ
W poniedziałek (7.06) przed krośnieńskim szpitalem rozpoczął się protest. Pielęgniarki, pielęgniarze i położne w ten sposób mówią „nie” dla tzw. ustawy Niedzielskiego. Sprzeciwiają się warunkom płacy i pracy proponowanym przez ministra zdrowia, które uważają za niesprawiedliwe i krzywdzące. Takich protestów jest w Polsce więcej.

Stanowisko Prezydium ORPiP w Krośnie z dnia 18 maja 2021 r. dotyczące zmian w zakresie funkcjonowania kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych oraz utrzymania dotychczasowej formy organizacyjnej Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych w strukturach Ministerstwa Zdrowia
Stanowisko --->
POBIERZ