Pacjent leczony z powodu COVID-19 w warunkach domowych, zwłaszcza z czynnikami ryzyka ciężkiego przebiegu choroby, wymaga stałego monitorowania z uwagi na ryzyko nagłego pogorszenia stanu zdrowia. Leczenie stosowane w łagodnym przebiegu sprowadza się do stosowania leków objawowych, jak w innych ostrych infekcjach wirusowych dróg oddechowych. W sytuacji pogorszenia przebiegu choroby, pacjent powinien jak najszybciej trafić do szpitala, gdzie ma szansę na uzyskanie skutecznego leczenia. Nie należy opóźniać kierowania pacjenta do leczenia szpitalnego.
Wyniki badań klinicznych, w tym przede wszystkim badania RECOVERY oraz oparte na nich wytyczne AOTMiT wskazują na korzyść ze stosowania deksametazonu w dawce 6 mg dziennie u hospitalizowanych pacjentów z COVID-19 wymagających tlenoterapii lub mechanicznej wentylacji płuc.
U chorych na COVID-19 niewymagających tlenoterapii, ani mechanicznej wentylacji płuc stosowanie glikokortykosteroidów zwiększa ryzyko zgonu.
Co nowego w Programie Szczepień Ochronnych w 2021 r.
2 luty (wtorek) godz. 18.30
Spotkanie, skierowane do pielęgniarek i lekarzy, potrwa ok. 1 godz.
Poprowadzi je dr n. med. med. Ilona Małecka.
Jest nam niezmiernie miło przekazać informację, że Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych wspólnie z Polskim Towarzystwem Leczenia Ran rusza z nowym projektem „Ogólnopolskim Programem Leczenia Ran”. W ramach programu już 9 lutego odbędzie się pierwszy z cyklu kursów, podczas którego lekarze, pielęgniarki i położne, ale i inni specjaliści zainteresowani tematyką leczenia ran będą mogli zdobyć praktyczną wiedzę.
Link do rejestracji na wydarzenie: LINK
link do strony dedykowanej Ogólnopolskiemu Programowi Leczenia Ran PTLR: Ogólnopolski Program Leczenia Ran Polskiego Towarzystwa Leczenia Ran – Intro | Webinar Online – Termedia
Położna Joanna Kucharska zajęła II miejsce w 7 edycji ogólnopolskiego konkursu „Położna na medal” organizowanego przez Akademię Malucha Alantan.
Nasza koleżanka ma ponad 31 lat stażu pracy w zawodzie. Na co dzień pracuje w Wojewódzkim Szpitalu Podkarpackim im. Jana Pawła II w Krośnie na oddziale ginekologiczno – położniczym. Jest także pracownikiem NZOZ –u Vita w Miejscu Piastowym. W konkursie otrzymała 1384 głosy i tym samym została najlepszą położną w województwie.
Joanna Kucharska prywatnie jest świeżo upieczoną babcią. Jej pasją jest wspieranie mam podczas porodu i pierwszych tygodni życia dziecka.
Pragniemy dodać, że to już druga w tej placówce laureatka konkursu „Położna na medal”. W ubiegłym roku konkurs wygrała Janina Frączek.
Z kolei I miejsce w tegorocznym konkursie zajęła Agnieszka Małolepszy z Łodzi a trzecie Katarzyna Janik z Opola.
Wszystkim laureatkom serdecznie gratulujemy.