Uwaga! W związku z dużą aktywnością różnych organizacji i instytucji zamieszczających na swoich stronach wytyczne, procedury, standardy i inne związane z epidemią koronawirusa informujemy, że na stronie NIPiP oraz OIPiP zamieszczane są aktualne i wiarygodne informacje skonsultowane i zatwierdzone przez MZ i GIS.
NIPiP wspólnie z innymi organizacjami pielęgniarskimi i położniczymi wyraziła stanowczy sprzeciw wobec propozycji rozwiązań przedłożonych w projekcie rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 29 kwietnia 2020 r. w sprawie wzorów deklaracji wyboru świadczeniodawcy udzielającego świadczeń z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej, w szczególności polegających na wprowadzeniu tzw. „wspólnej deklaracji” wyboru świadczeniodawcy.
Pismo do Ministra Zdrowia w załączeniu ---> POBIERZ
NIPiP wyraziła swoje niezadowolenie z powodu pominięcia środowiska pielęgniarek i położnych przy wprowadzeniu zmian legislacyjnych w art. 15x ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID‑19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. z 2020 r., poz. 374, 567 i 568) przez art. 73 pkt. 30 z dnia 16 kwietnia 2020 r. o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2. ---> POBIERZ
Przekazujemy odpowiedź Sekretarz Stanu Józefy Szczurek-Żelazko w powyższej sprawie. ---> POBIERZ
Przygotowany został monitoring aktów prawnych na dzień 19 maja br. ---> POBIERZ
Uwaga! W związku z dużą aktywnością różnych organizacji i instytucji zamieszczających na swoich stronach wytyczne, procedury, standardy i inne związane z epidemią koronawirusa informujemy, że na stronie NIPiP oraz OIPiP zamieszczane są aktualne i wiarygodne informacje skonsultowane i zatwierdzone przez MZ i GIS.
1. NIPiP zwróciła się do Premiera RP z prośbę o pilną zmianę przepisów § 3.ust.5 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 2 maja 2020r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, Dz.U.2020.792, reagujące kwestie swobodnego przepływu osób wykonujących zawody medyczne, w szczególności pielęgniarki i położnej – w ruchu transgranicznym.
Informujemy, iż ograniczenia te zostały zniesione Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 16 maja 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (§ 3 ust. 3, pkt 1)
2. Przygotowany został monitoring aktów prawnych na dzień 18 maja br. ---> POBIERZ
8 i 12 maja to bardzo ważne daty w położniczym i pielęgniarskim kalendarzu. Wiążą się z refleksją o naszych zawodach, które postrzegane są przez pryzmat empatii, poświęcenia, dobroci, towarzyszenia człowiekowi w zdrowiu i w chorobie. Czy w dobie pandemii wciąż mamy powód do świętowania? Tak! Będzie on trwał dotąd, dopóki będzie trwał uśmiech pacjenta i dopóki będzie istniała nadzieja na to, że choremu człowiekowi jesteśmy w stanie pomóc.
12 maja odbędzie się Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki – święto ustanowione przez Międzynarodową Radę Pielęgniarek w 1965 r. 8 maja osobne święto miały położne w Polsce. Z tej okazji ks. Jacek Kaszycki, diecezjalny duszpasterz Służby Zdrowia i kapelan Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2 im. św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie w artykule pt. „Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki i Położnej” pisze m.in. o poświęceniu pielęgniarek w stanie epidemii oraz pojawiającej się wobec nich agresji. Prezentujemy treść artykułu, który znajduje się na stronie internetowej Duszpasterstwa Służby Zdrowia Diecezji Rzeszowskiej (www.dsz.rzeszow.pl):