Poradnik przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji: “RODO w służbie zdrowia. Po pierwsze pacjent”
Przewodnik po RODO dla służby zdrowia jest efektem prac zespołu zadaniowego ds. ochrony zdrowia działającego w ramach Grupy Roboczej ds. Ochrony Danych Osobowych utworzonej w Ministerstwie Cyfryzacji.
Utworzenie grupy było odpowiedzią na liczne przykłady błędnego zrozumienia przepisów RODO, a jej celem stało się opracowanie klucza postępowania w przypadkach nadinterpretacji przepisów oraz udzielenie odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.
PORADNIK --->
POBIERZ
W załączeniu pismo Pani Prezes NRPiP Zofii Małas dotyczące podjęcia działań legislacyjnych pozwalających na wzrost wynagrodzeń dla pielęgniarek i położnych zatrudnionych w więziennej służbie Zdrowia.
Załacznik --->
POBIERZ
19 października br. w Dzienniku Ustaw poz. 2012 opublikowano Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 11 października 2018 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego.
W załączniku Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 11 października 2018 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego.
Załącznik --->
POBIERZ
z dnia 23 października 2018 r. w sprawie protestu pielęgniarek i położnych w Samodzielnym Publicznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Sanoku skierowane do:
- Zarządu Powiatu w Sanoku
- Dyrektor SPZOZ w Sanoku
Załącznik: ---> Stanowisko Nr 4 Prezydium ORPiP w Krośnie
Szanowni Państwo
W załączeniu przekazuję informację o szkoleniu organizowanym przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz NIPiP nt. Przeciwdziałania przemocy w rodzinie.
Załaczniki:
Pismo NRPiP szkolenie PARPA --->
POBIERZ
Zaproszenie na szkolenie --->
POBIERZ
Karta zgłoszeniowa --->
POBIERZ
Rozpoczęła się trzecia edycja Konkursu o
Nagrodę Pielęgniarską Królowej Szwecji Sylwii (Queen Silvia Nursing Award, QSNA). Jest to wyjątkowe stypendium,
skierowane wyłącznie do osób będących w trakcie specjalizacji pielęgniarskiej oraz do studentek i studentów pielęgniarstwa.
Konkurs w Polsce odbywa się pod
honorowym patronatem Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych. Mam zaszczyt już po raz trzeci zasiadać w gronie komisji konkursu.
Celem Nagrody Pielęgniarskiej Królowej Sylwii jest:
- Podkreślenie roli pielęgniarki, pokazanie, że ten zawód to satysfakcjonujące i atrakcyjne zajęcie.
- Umożliwienie rozwoju zaangażowanym i kreatywnym osobom.
- Zachęcenie do wymiany pomysłów i dialogu na temat opieki nad osobami starszymi.
Nagroda Pielęgniarska Królowej Sylwii to wspaniała inicjatywa, która daje szansę młodym, ambitnym studentom, jednocześnie zachęcając ich do dialogu i wymiany opinii na temat opieki zdrowotnej, ze wskazaniem na opiekę nad osobami starszymi oraz cierpiącymi na demencję. Otrzymanie przez zwycięzcę stypendium (w wysokości 25 000 zł) oraz stażu w Szwecji będzie znakomitym początkiem kariery zawodowej.
Zgłoszenie do konkursu można przesyłać
do 18 listopada 2018 r. Szczegółowe informacje znajdują się w załączeniu.
Załącznik ---->
POBIERZ
Szanowni Państwo,
W załączeniu przedstawiamy pismo Prezes NRPiP wraz ze skanem przesłanego pisma do Ministerstwa Zdrowia odnośnie nowelizacji Rozporządzenia z dnia 12 czerwca 2018r. w sprawie wzorów deklaracji wyboru świadczeniodawcy udzielającego świadczeń z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej.
Załaczniki:
Pismo Prezes NRPiP --->
POBIERZ
Kopia pisma przesłana do Ministerstwa Zdrowia --->
POBIERZ
Szanowni Państwo,
W imieniu Sektorowej Rady ds. Kompetencji Opieka Zdrowotna i Pomoc Społeczna, jeszcze raz proszę o wypełnienie załączonej ankiety, którą znajdziecie Państwo w linku poniżej.
Niniejsze badanie ma na celu poznanie Państwa opinii na temat ważności i zapotrzebowania na kompetencje pracowników ochrony zdrowia. Kierujemy ją do lekarzy, pielęgniarek, położnych a także do osób które zarządzają podmiotami leczniczymi.
Zwracamy się do Państwa z prośbą, abyście przy wypełnieniu niniejszej ankiety, opierając się na dotychczasowym doświadczeniu, uwzględniali zarówno ocenę Was samych oraz Waszych współpracowników. Ankieta jest anonimowa i służy wyłącznie celom badawczym.
LINK
Jednocześnie zachęcam Państwa do zapoznania się z newsletterami Sektorowej Rady ds Kompetencji, które znajdziecie pod adresem
LINK
zmieniające zarządzenie w sprawie warunków zawarcia i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej.
Uprzejmie informujemy, iż na stronie www. Centrali Narodowego Funduszu Zdrowia zostało zamieszczone Zarządzenie nr 101/2018/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 28 września 2018 r. zmieniające zarządzenie w sprawie warunków zawarcia i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej.
http://www.nfz.gov.pl/zarzadzenia-prezesa/zarzadzenia-prezesa-nfz/zarzadzenie-nr-1012018dsoz,6829.html
Zgodnie z zapisami zawartymi w Ocenie Skutków Regulacji (OSR) do ww. zarządzenia niniejsze zarządzenie wprowadza nowe regulacje, dotyczące zwiększenia współczynnika korygującego (stawkę kapitacyjną lekarza POZ) przy rozliczaniu świadczeń na rzecz osób:
– w wieku 0-6 lat do 2,7,
– w wieku 66-75 lat do 2,7.
Zastosowane rozwiązanie umożliwi świadczeniodawcom sfinansowanie wszystkich kosztów związanych z wzrostem wynagrodzeń dla pielęgniarek praktyki.
W dniu 27 września 2018 roku Minister Zdrowia dokonał zmiany regulaminu egzaminu państwowego m.in. w zakresie warunków uzyskania pozytywnego wyniku egzaminu. Dotyczy to osoby zdającej poprzez uzyskanie co najmniej 60% (obniżenie z 70%) prawidłowych odpowiedzi, co stanowi odpowiednio 108 pkt dla osób:
- które ukończyły specjalizację w dziedzinach kształcenia określonych na podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 29 października 2003 r. w sprawie wykazu dziedzin pielęgniarstwa oraz dziedzin mających zastosowanie w ochronie zdrowia, w których może być prowadzona specjalizacja i kursy kwalifikacyjne, oraz ramowych programów specjalizacji dla pielęgniarek i położnych, 84 pkt dla osób,
- które ukończyły specjalizację w dziedzinach kształcenia określonych na podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 12 grudnia 2013 r. w sprawie wykazu dziedzin pielęgniarstwa oraz dziedzin mających zastosowanie w ochronie zdrowia, w których może być prowadzona specjalizacja i kursy kwalifikacyjne.
Obniżony próg ma zastosowanie do egzaminów przeprowadzonych od sesji jesiennej 2017r. W związku z powyższym osoby, które otrzymały ww. liczbę punktów lub więcej są zwolnione z obowiązku ponownego przystąpienia do egzaminu. Komisja dokona weryfikacji wyników przeprowadzonych egzaminów i podejmie odpowiednią uchwałę nie później niż w terminie 40 dni od dnia zatwierdzenia niniejszego regulaminu.
W załączniku regulamin egzaminu ---> POBIERZ