Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych
w Krośnie


 

Małgorzata Buba zwyciężczynią konkursu

Drugie i trzecie miejsce na podium zajęły Natalia Marcinów z Opola i Edyta Szumowicz z Tarnowa. W ubiegłorocznej edycji konkursu uczestniczyły 542 położne, na które oddano ponad 7 tysięcy głosów.

 


Małgorzata Buba jest położną z 16-letnim doświadczeniem. Obecnie pracuje jakopołożna środowiskowo-rodzinna w Samodzielnym Publicznym Miejsko Gminnym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Jaśle. Prowadzi także Szkołę rodzenia „Akademia Świadomego Rodzica”. Jest Certyfikowanym Doradcą Laktacyjnym. Wspiera młode mamy w laktacji, uczy je zasad prawidłowego karmienia i rozwiązuje problemy laktacyjne. Jest członkiem Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Krośnie, aktywnie działa m.in. w komisji do spraw położnych i komisji do spraw kształcenia i doskonalenia zawodowego. Jest absolwentką studiów magisterskich na kierunku położnictwo na Uniwersytecie Rzeszowskim i specjalistąw dziedzinie pielęgniarstwa ginekologicznego. Jak sama mówi:


„Wygrana jest dla mnie ogromnym wyróżnieniem, za które dziękuję przede wszystkim moim pacjentkom i ich rodzinom, bo bez nich ten tytuł nie miałby takiej wartości. Wyróżnienie utwierdza mnie w przekonaniu, że moja praca ma sens, ale jednocześnie mam poczucie dużej odpowiedzialności, która ciąży na mnie w związku z wykonywaną pracą i tytułem Położnej na medal.Nie planowałam w swoim życiu, że zostanę położną, ale podobno nic się nie dzieje bez przyczyny. Życie potoczyło się tak, że po maturze rozpoczęłam kształcenie w Medycznym Studium Zawodowym w Jaśle na kierunku położnictwo i to był przysłowiowy strzał w dziesiątkę!”.

„Jako położna POZ opiekuję się kobietami w każdym wieku i noworodkami do drugiego miesiąca życia. Najczęściej zgłaszają się do mnie kobiety w ciąży, które w ramach edukacji przedporodowej przygotowuję do prawidłowego przebiegu ciąży, porodu i połogu oraz do opieki nad swoim maleństwem. Po porodzie odwiedzam mamę i dziecko w jej domu. Chcę jednak podkreślić, że położna POZ może zajmować się kobietą w każdym okresie życia, dlatego do położnej mogą zgłaszać się młode dziewczyny, które chcą np. przygotować się do ciąży.

Jak podkreśla, świadomość kobiet oraz wiedza na temat przygotowania do porodu oraz opieki nad noworodkiem jest coraz większa. Pojawiające się w mediach społecznościowych informacje bywają różne, dlatego pomoc położnej rodzinnej jest bezcenna.

„Uważam, że położna jest na tyle kompetentną i wykształconą osobą, której powinno się zaufać. Staramy się ten natłok wiadomości poukładać, dostosować do aktualnych zaleceń i standardów opieki okołoporodowej. Ciągłym wyzwaniem dla położnej jest także brak wiedzy wśród młodych kobiet dotyczącej możliwości uczestnictwa w edukacji przedporodowej prowadzonej przez położną rodzinną, jak i uczestnictwa w zajęciach szkoły rodzenia. Cały czas obserwuję, że jeszcze niewiele par chce skorzystać z takich zajęć, przyjść, posłuchać specjalistów, ale również wziąć udział w warsztatach.”

Małgorzata Buba w najbliższej przyszłości chciałaby zorganizować spotkania dla kobiet w każdym wieku. Widzi potrzebę spotykania się z młodzieżą, kobietami po porodzie i paniami wkraczającymi bądź przechodzącymi okres menopauzy.

„Uważam, że edukacja młodych dziewczyn, które wkraczają w okres dojrzewania powinna odbywać się, m.in. z położną. Od położnej dowiedzą się jak dbać o swoje ciało, jak przygotować się do pierwszej wizyty u ginekologa, na czym polega badanie cytologiczne, nauczą się budowy swoich piersi, samobadania piersi, dzięki czemu szybciej będą mogły zareagować w sytuacji wystąpienia „sygnałów ostrzegawczych”. Chciałabym, aby kobiety kojarzyły położną nie tylko z ciążą, porodem i okresem połogu, ale miały świadomość, że każda z pań bez względu na wiek może szukać wsparcia i fachowej pomocy u położnej rodzinnej.
„Mam świadomość, że tytuł ten również zobowiązuje.Zostałam najlepszą położną nie tylko w Jaśle, województwie ale w całej Polsce! Tak więc nie będę ukrywać, że towarzyszy mi lekki stres. Z drugiej strony tytuł ten daje mi dużo pozytywnych emocji, radości, chęci do działania, utwierdza w przekonaniu, że moja praca ma sens, że warto pomagać, wspierać, nie zostawiać w potrzebie drugiego człowieka. Dziękuję wszystkim, którzy mnie przez te wszystkie lata wspierali i tym, którzy przyczynili się do mojego sukcesu. Dziękuję przede wszystkim moim cudownym pacjentkom, bo bez nich tytuł Położnej na medal nie miałby znaczenia”.


Serdecznie gratulujemy





































Copyright 2024 OIPiP w Krośnie
SETMAX - Tworzenie portali internetowych