Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych
w Krośnie


 

Komunikat Ministerstwa Zdrowia w sprawie zaopatrzenia w środki ochronne pielęgniarek, położnych podstawowej opieki zdrowotnej i opieki długoterminowej

W związku z dynamicznie rozwijającą się sytuacją epidemiczną związaną z szerzeniem się nowego koronawirusa SARS-CoV-2, informuję, że do podmiotów udzielających świadczeń zdrowotnych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej zostały przekazane przez Ministerstwo Zdrowia środki ochronne tj: płyny dezynfekujące, maseczki, odzież ochronna.

Z powyższych środków mogą korzystać również pielęgniarki opieki długoterminowej, pielęgniarki i położne podstawowej opieki zdrowotnej udzielające świadczeń w ramach indywidualnej albo grupowej praktyki, poprzez udanie się do najbliższego podmiotu udzielającego świadczeń z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej.

Komunikat dotyczący realizacji i rozliczania świadczeń w rodzaju opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień oraz program pilotażowy w centrach zdrowia psychicznego w związku z wykorzystaniem systemów teleinformatycznych.

Mając na uwadze zaistniałą sytuację związaną z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, wskazujemy na możliwość wykonywania i rozliczania świadczeń gwarantowanych realizowanych w warunkach ambulatoryjnym w ramach umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień oraz program pilotażowy w centrach zdrowia psychicznego z wykorzystaniem systemów teleinformatycznych pod warunkiem zapewnienia dostępności personelu wymaganego do ich realizacji w miejscu udzielania świadczeń1.

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 16 marca 2020 r. poz 460 w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych w ramach opieki długoterminowej

Komunikat dotyczący realizacji i rozliczania świadczeń w rodzajach: świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze w ramach opieki długoterminowej, oraz opieka paliatywna i hospicyjna w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

W celu minimalizacji ryzyka transmisji infekcji COViD-19 poprzez ograniczanie kontaktów z pacjentami przebywającymi w swoich domach, Centrala NFZ wskazuje na możliwość wykonywania i rozliczania porad lekarza i psychologa, oraz wizyt pielęgniarki, realizowanych w ramach umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzajach: świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze w ramach opieki długoterminowej, oraz opieka paliatywna i hospicyjna, z wykorzystaniem systemów teleinformatycznych lub innych systemów łączności.

Dopuszcza się realizację porad i wizyt z wykorzystaniem systemów teleinformatycznych lub innych systemów łączności, o ile czasowe zaniechanie świadczeń wykonywanych osobiście w domu pacjenta nie zagraża pogorszeniem stanu zdrowia pacjenta. 1) 2)

Komunikat NIPiP


 

Przedłużenie obowiązujących przepisów regulujących zasady wypłacania dodatkowych środków na wzrost wynagrodzeń pielęgniarek i położnych

PIELĘGNIARKI I POŁOŻNE DOSTANĄ ŚRODKI NA INFORMATYZACJĘ

Dzięki intensywnym staraniom Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych już niedługo pielęgniarki i położne będą mogły ubiegać się o dofinansowanie na pokrycie wydatków związanych z wykonywaniem świadczeń zdrowotnych. Tak zakłada przekazany do konsultacji publicznych projekt zarządzenia w sprawie warunków udzielania i rozliczania w 2020 r. dofinansowania informatyzacji świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych przez pielęgniarki i położne. NFZ zamierza na ten cel przeznaczyć maksymalnie 1 mln zł.

Rok 2020 Międzynarodowym Rokiem Pielęgniarki i Położnej Inauguracja Kampanii „Nursing Now” Polska


Ministerstwo Zdrowia - Departament Pielęgniarek i Położnych uprzejmie informuje, że 5 lutego 2020 roku w Ministerstwie Zdrowia uroczyście zainaugurowano Międzynarodową Kampanię "Nursing Now” Polska. 200 lat temu urodziła się wybitna reformatorka współczesnego pielęgniarstwa Florence Nightingale, w związku z tym Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła rok 2020 Międzynarodowym Rokiem Pielęgniarki i Położnej. Celem kampanii jest przede wszystkim podniesienie prestiżu zawodu pielęgniarki, położnej oraz pokazanie roli i znaczenia tych zawodów w systemie ochrony zdrowia a także uhonorowanie wkładu tych grup zawodowych w zdrowie społeczeństwa w Polsce i na świecie. Kampania ma pokazać młodym ludziom, że jest to zawód dający duże możliwości i szanse samorealizacji, który warto wybrać.


W zakresie oczekiwań i proponowanych rozwiązań prowadzenia Kampanii, Departament Pielęgniarek i Położnych stale współpracuje z samorządem zawodowym pielęgniarek i położnych, Ogólnopolskim Związkiem Zawodowym Pielęgniarek i Położnych, Polskim Towarzystwem Pielęgniarskim, Polskim Towarzystwem Położnych oraz innymi organizacjami działającymi na rzecz środowiska zawodowego pielęgniarek i położnych.

STANOWISKO KONSULTANTA KRAJOWEGO W DZIEDZINIE ANESTEZJOLOGII I INTENSYWNEJ TERAPII W SPRAWIE POSTĘPOWANIA TERAPEUTYCZNEGO U CHORYCH Z ZAKAŻENIEM KORONAWIRUSEM SARS-CoV-2


Treść w załaczniku ---> POBIERZ

 

Apel Prezesa Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych

Warszawa, 3 marca 2020 r.
 
 
 
Szanowna Pani Przewodnicząca,
Szanowny Panie Przewodniczący,
 
Przesyłam w załączeniu Apel Prezesa Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych w sprawie postępowania przeciwepidemicznego i medycznego w związku z ryzykiem wybuchu epidemii nowego koronawirusa (SARS-CoV-2) na obszarze Polski skierowane do profesjonalistów medycznych – pielęgniarek, położnych, kadry zarządzającej sektorem ochrony zdrowia i organów władzy publicznej, z prośbą o zamieszczenie na stronie internetowej Państwa Okręgowej Izby.
 
Z poważaniem
 
Marzena Mazurek
Asystent Prezesa

Załaczniki:
APEL ---> POBIERZ





































Copyright 2024 OIPiP w Krośnie
SETMAX - Tworzenie portali internetowych