Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych
w Krośnie


 

Stanowisko nr 34 Prezydium Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych z dnia 1 kwietnia 2020 r. w sprawie uznania choroby zakaźnej wywołanej u pielęgniarki lub położnej wirusem SARS-CoV-2 za chorobę zawodową

Stanowisko nr 34 ---> POBIERZ
 

Zmiany przepisów prawnych dla pielęgniarek i położnych w czasie epidemii COVID-19.

W ustawie z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w zakresie systemu ochrony zdrowia związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. z 2020 r., poz. 567) zawarto następujące zmiany:

Będą „hotele dla medyka” – NRPiP otrzymała z MZ zapewnienie, że w trakcie realizacji jest projekt „hotel dla medyka”

Będą „hotele dla medyka”
Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych otrzymała z Ministerstwa Zdrowia zapewnienie, że w trakcie realizacji jest projekt „hotel dla medyka”.

W czasach panowania koronawirusa pracownicy medyczni: pielęgniarki, położne, lekarze, diagności, ratownicy, znajdując się na pierwszej linii frontu nie mogą, tak jak większość polskiego społeczeństwa, przenieść pracy do swojego domowego biura. Każdego dnia, pomagając innym, narażają swoje zdrowie oraz zdrowie swoich rodzin.

NRPiP zwróciła się do Ministra Zdrowia z wnioskiem o przygotowanie w trybie pilnym rozporządzenia w sprawie standardów organizacyjnych pobytu i zakwaterowania personelu zatrudnionych w podmiotach leczniczych realizujących ustawowe obowiązki wynikające ze stanu epidemii COVID-19.

W dniu dzisiejszym otrzymaliśmy z Ministerstwa Zdrowia zapewnienie, że w trakcie realizacji jest projekt „hotel dla medyka”. Wdrożenie tego rozwiązania będzie ogromnym wsparciem dla pielęgniarek, położnych w zminimalizowaniu stresu i ryzyka związanego z wykonywaną pracę w ekstremalnie trudnych warunkach.

MM

SARS-CoV-2: Zalecenia dla instrumentariuszek i pielęgniarek operacyjnych

MZ opublikowało zalecenia Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Instrumentariuszek dla pielęgniarek operacyjnych pracujących przy operacjach pacjentów z podejrzeniem lub potwierdzonym zakażeniem wirusem SARS-CoV-2. Nie oddają one całości opieki pielęgniarek operacyjnych. Charakter tej opieki został opisany w standardach pielęgniarskiej praktyki klinicznej w dziedzinie pielęgniarstwa operacyjnego i obowiązują one również podczas opieki nad pacjentem z podejrzeniem lub potwierdzonym zakażeniem wirusem SARS-CoV-2. Celem dokumentu jest wskazanie dodatkowych zachowań i podkreślenie tych aspektów opieki, które mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa operowanego pacjenta i personelu.  

Ważne ­– terapeuci wspierają pielęgniarki i położne



Na stronie Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej znajdziecie Państwo listę psychoterapeutów gotowych udzielać bezpłatnego telefonicznego wsparcia psychologicznego w czasie kryzysu epidemiologicznego: http://ptpp.pl/terapeuci-oferujacy-wsparcie/

Przypominamy także, że możecie Państwo skorzystać także z pomocy ekspertów Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych oraz Wojsk Obrony terytorialnej  Link

#DziękujeMyBohaterom



 

Mamy Rozporządzenie przedłużające tzw. Pakiet Szumowskiego do końca 2020 roku!

Mamy Rozporządzenie przedłużające tzw. Pakiet Szumowskiego do końca 2020 roku!

To dla nas bardzo istotna informacja. Mimo kryzysowej sytuacji, koncentrowania sił na walce z pandemią koronawirusa, Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych oraz Ogólnopolski Zawodowy Pielęgniarek i Położnych wnioskowały do Ministra Zdrowia o podjęcie działań, które zagwarantują kontynuację wypłaty środków przeznaczonych dla pielęgniarek po 31 marca 2020 r. W Dzienniku Ustaw opublikowano właśnie Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 27 marca 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej ---> POBIERZ   . Wchodzi ono w życie 1 kwietnia 2020 r. i przedłuża działanie OWU do 31 grudnia 2020 r.

Komunikat MZ do pracowników ochrony zdrowia

W związku z rozprzestrzenianiem się zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 i odnotowywanym wzrostem zachorowań na COVID-19, również z ryzykiem zawodowym pracowników sektora ochrony zdrowia, proszę by w przypadku wykonywania pracy w kontakcie z osobami ze zdiagnozowanym zakażeniem albo z podejrzeniem zakażenia powstrzymać się od wykonywania pracy z innymi pacjentami, w innych podmiotach leczniczych czy jednostkach organizacyjnych systemu ochrony zdrowia. Pracownikom, którzy nie mają bezpośredniego kontaktu z takimi grupami pacjentów, zaleca się ograniczenie liczby miejsc wykonywanej pracy. Zadaniem ochrony zdrowia jest ograniczenie potencjalnych kanałów transmisji zakażeń.

Proszę o bezwzględne zastosowanie się do tych zasad ze skutkiem natychmiastowym. Jednocześnie informuję, że trwają już prace mające na celu wprowadzenie ich do systemu prawa.

Z poważaniem,
Józefa Szczurek-Żelazko
Sekretarz Stanu

Zalecenia PTEiLChZ, Konsultanta Krajowego w dziedzinie chorób zakaźnych i Głównego Inspektora Sanitarnego dotyczące postępowania z chorymi zakażonymi SARS-CoV-2, którzy nie wymagają hospitalizacji

Odpowiedź z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na pismo NRPiP





































Copyright 2024 OIPiP w Krośnie
SETMAX - Tworzenie portali internetowych